Dieta białkowa

Dlaczego dieta białkowa odchudza?

Białko w diecie jest bardzo ważne. Człowiek przyswaja całkiem sporą jego ilość – głównie w mięsie, jajkach i produktach mlecznych. Brak odpowiedniej ilości białka w diecie może być groźny dla zdrowia, jako że odpowiada ono za odpowiednią pracę jelit i mięśni.

Może nawet dojść do stanu niedożywienia, wyczerpania organizmu. Choć wielu osobom wydaje się to niemożliwe, białko może nawet… odchudzać! Dieta białkowa już od jakiegoś czasu święci triumfy i jest chętnie podejmowana przez osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Wielu ludzi zastanawia się jednak jak to możliwe, że białko potrafi odchudzać i dla kogo jest wskazana taka dieta?

Dla kogo dieta białkowa?

Dieta wysokobiałkowa niestety nie jest przeznaczona dla wszystkich. Szczególnie polecana jest osobom aktywnym fizycznie, które potrzebują dobrego budulca dla ciała i chcą przemienić tkankę tłuszczową w tkankę mięśniową. Dieta bogata w białka jest również przeznaczona dla osób cierpiących na niektóre choroby – jak cukrzyca, albo marskość wątroby, gruźlica, nadczynność tarczycy lub zespół nerczycowy. Na dietę nie powinny przechodzić jednak te osoby, które mają inne problemy z nerkami. Taka ilość białka jest bowiem dla nich dodatkowym obciążeniem.

Efekty diety białkowej

Jak to możliwe, że białko sprawia iż człowiek chudnie, zamiast tyć? Wiele zależy od tego, jakie białka się przyswaja. Jeśli jest pełnowartościowe, przemiana materii przyspiesza nawet o kilkanaście procent. Spożywanie dużej ilości białka w diecie jest zresztą rodzajem diety redukcyjnej, niskokalorycznej. Najwięcej jest białka, a najmniej tłuszczu. Dieta białkowa obniża też ilość węglowodanów w pożywieniu. Wedle zaleceń, optymalna ilość białka dla osób na takiej diecie wynosi 30% całkowitej kaloryczności. To najlepsza ilość, gdy chce się schudnąć. Najlepiej zgłosić się do profesjonalnego dietetyka, by dokładnie rozplanował co można jeść i w jakich ilościach. Pozwoli to schudnąć zdrowo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top
shares