Pomoc dietetyka

W jaki sposób pomaga dietetyk?

Wedle powszechnie panującej opinii dietetyk zajmuje się jedynie pomocą w zakresie zrzucania przez nas zbędnych kilogramów. To mit. Kompetencje dietetyka są bowiem o wiele większe.

Ułożenie diety przez dietetyka zaczyna się za każdym razem od oceny naszego dotychczasowego sposobu odżywiania. Dowiemy się, które nawyki są dla nas niekorzystne, które warto zachować, a jakie wprowadzić. Dietetyk oceni stan naszego organizmu oraz ciała i wskaże czy zostały zachowane właściwie proporcje między poziomem tkanki tłuszczowej a masą mięśni. Stworzenie diety jest tu właściwie końcowym efektem jego pracy, a nie jak wielu osobom się to wydaje, jedynym pierwszym.

Po zdiagnozowaniu stanu naszego ciała dietetyk zaleci nam zmianę nawyków żywieniowych. Nie jest to jednak tak proste, jakby się mogło wydawać i samodzielnie niekoniecznie musimy sobie poradzić z tym zadaniem. Dlatego dietetyk pomoże nam zniwelować nawyki, które działają na naszą niekorzyść i postawić sobie cele, których realizacja jest w naszym zasięgu. Wskaże właściwe zamienniki dla potraw, które spożywaliśmy do tej pory oraz poinformuje nas, w jaki sposób powinniśmy się teraz odżywiać, żeby z jednej strony przywrócić właściwe proporcje ciała, a jednocześnie w żaden sposób nie osłabić organizmu i nie dopuścić do sytuacji, gdzie nie dostarczamy odpowiednich i niezbędnych substancji oraz witamin czy minerałów.

Pomoc dietetyka jest też przydatna na etapie planowania posiłków. Nie możemy przecież zrezygnować z obowiązku pracy czy chodzenia do szkoły i nie każdy z nas ma czas, żeby poświęcać go w całości na planowanie o przygotowanie posiłków. Dietetyk może za to dostosować rodzaj diety do naszych możliwości oraz czasu, który mamy na ich przygotowanie. Jego wiedza oraz doświadczenie pozwalają bowiem zastępować niektóre potrawy czy składniki na rzecz innych, które będą tak samo wartościowe i co równie ważne smaczne. Dzięki temu nasza dieta nie będzie męczarnią, którą chcielibyśmy jak najszybciej zakończyć, nawet za cenę dalszego dyskomfortu posiadania starego ciała, ale stanie się po prostu alternatywnym, zdrowym trybem odżywiania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top
shares