Dieta wegańska

Dlaczego dieta wegetariańska jest zła dla dzieci

Wedle wielu ekspertów rodzice, którzy bez wsparcia dietetyków żywią małe dzieci wyłącznie wegetariańskimi produktami, mogą narażać je na niebezpieczeństwo. Dieta dla dzieci powinna być bowiem zróżnicowana, zwłaszcza w intensywnym okresie rozwoju.

Zagrożenia diety wegańskiej dla dzieci

Dieta wegetariańska, czyli całkowicie wykluczająca mięso i inne produkty zwierzęce z różnych powodów staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Jednak to, co jest korzystne dla osób, które są w pełni ukształtowane w sensie wzrostu i rozwoju organizmu, nie zawsze korzystnie wpływ na małe dzieci. Wedle znacznej ilości ekspertów dzieci, które są żywione w sposób wegański bez nadzoru lekarza i dietetyka narażone są na wiele niedoborów żywieniowych, które dotyczą m.in. witaminy B12, wapnia, cynku i dobrej jakości białka. Te niedobory mogą być dla dzieci niebezpieczne. Wymienia się tutaj zagrożenia związane z niską gęstość mineralną kości, choroby krwi, zaburzenia neurologiczne, dysfunkcje poznawcze i niedożywienie. Wedle dostępnych badań dzieci, które są na dietach wegetariańskich, są też niższe oraz znacznie szczuplejsze od swoich rówieśników. Szczupła budowa ciała nie ma w Tyn przypadku charakteru pozytywnego. Dieta taka kategorycznie nie powinna być stosowana zwłaszcza u dzieci we wczesnoszkolnym rozwoju, kiedy następuje dynamiczny wzrost organizmu.

Dieta zbilansowana

Twierdzenia te w żadne sposób nie oznaczają, że jedynie bogata w składniki zwierzęce dieta jest właściwa dla zdrowia i rozwoju dziecka. Żywienie w tym zakresie powinno być po prostu właściwie zbilansowane. Niestety w wielu przypadkach wiedza rodziców w tej kwestii jest najczęściej niewystarczająca. Nie są oni w stanie samodzielnie określić tego typu diety, a tym samym skazują się na popełnianie błędów wynikających z fałszywych przesłanek lub niesprawdzonych informacji dostępnych w sieci. Jeśli zatem chcemy stosować właściwą dietę dla naszego dorastającego dziecka, to najrozsądniejszym pomysłem będzie skorzystanie z porady fachowca czyli dietetyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top
shares